Konserwacja instytucji ze związanymi rękoma – referent: Przemysław Hensel

Na najbliższym spotkaniu seminarium „Nowy instytucjonalizm – teorie i badania” (17. listopada 2016 r. – czwartek) dr hab. Przemysław Hensel (Wydział Zarządzania UW) wygłosi referat pt. „Konserwacja instytucji ze związanymi rękoma: Wspieranie badań replikacyjnych w periodykach naukowych o zarządzaniu”. Pierwszy głos w dyskusji zabierze dr Adriana Mica (Wydział Stosowanych Nauk Społecznych i Resocjalizacji UW).

Abstrakt: Na podstawie edytoriali publikowanych w czasopismach naukowych z zakresu zarządzania, analizuję użycia oraz niezamierzone konsekwencje retoryki stosowanej do konserwacji instytucji badań replikacyjnych w kontekście sprzecznych wymagań. Rezultaty badań wskazują na ograniczoną kontrolę aktorów nad wytwarzaniem retoryki: Przyjmowanie konwencjonalnej struktury argumentacji wydaje się wymagane, by oddziaływać na odbiorców, ale może wywoływać niezamierzone konsekwencje, ze względu na podkreślanie wyzwań związanych z odgrywaniem konserwowanej instytucji. W ten sposób podważana jest instytucja, którą retoryka zamierza konserwować. Wyniki wskazują również, że aktorzy, których zakres swobody działania jest ograniczony przez sprzeczne wymagania, polegają na symbolicznym konserwowaniu poprzez akcentowanie i wzmacniania istniejących związków między konserwowaną instytucją oraz szerszą logiką instytucjonalną. Jest to dotąd mało zbadana forma konserwowania jako pracy instytucjonalnej. Rezultaty potwierdzają również wcześniejsze wyniki badań, zgodnie z którymi praca związana z tworzeniem instytucji jest również konieczna przy konserwowaniu instytucji, ponieważ konserwowane instytuje, aby przetrwać, muszą być dostosowywane do swojego środowiska.

Lektury:

Lawrence T. B., Suddaby R. (2006) Institutions and institutional work. W: S. R. Clegg, C. Hardy, T. B. Lawrence, W. R. Nord (red.) Handbook of organization studies, 2nd Edition. London: Sage, s. 215-254.

Maguire, S., & Hardy, C. (2009). Discourse and deinstitutionalization: The decline of DDT. Academy of management journal, 52(1), 148-178.

Spotkanie rozpocznie się o godzinie 13:00 w sali seminaryjnej ISP PAN (Polna 18/20).