Publish or perish w polskich naukach społecznych i humanistycznych – referat Marii Lewickiej

30 stycznia 2020 r. (czwartek), na kolejnym spotkaniu otwartego, interdyscyplinarnego seminarium „Nowy instytucjonalizm”, referat zatytułowany: Fot. z umk.plPublish or perish w polskich naukach społecznych i humanistycznych: Czy grozi nam kolonizacja polskiej nauki? wygłosi Maria Lewicka (UMK), znana przede wszystkim jako autorka ważnych prac z zakresu psychologii, ale również ze względu na wykonywaną od lat pracę instytucjonalną (zob. Lawrence & Suddaby 2006) na rzecz zmiany wzorów publikowania w polskich naukach społecznych [BIO]. Treść referatu nawiąże do tekstu „Psychologii się udało”, opublikowanego niedawno w Forum Akademickim [LINK]. Dyskusję rozpocznie koreferatem Krystian Szadkowski (UAM), badacz przemian w nauce i szkolnictwie wyższym [BIO]. Liczymy na to, że spotkanie będzie okazją do podjęcia dyskusji o instytucjonalizacji wzorów publikowania w kontekście trwającej reformy nauki.

Abstrakt wystąpienia:

Współczesnym lingua latina nauki jest język angielski (czy też jak to kiedyś dowcipnie ujął jeden z referentów: bad English). Zdecydowana większość liczących się w świecie czasopism jest publikowana w języku angielskim, a te, które jeszcze nie są, stopniowo na język angielski przechodzą. Nie tylko w Polsce jednak ostatnimi badaczami, którzy się decydują na przejście na język angielski są reprezentanci nauk społecznych i humanistycznych. W referacie: (1) omówię argumenty, jakie  zwyczajowo przedstawiane są przez przedstawicieli tych nauk w obronie publikacji lokalnych, które – jak będę się starała to pokazać – często przyjmują postać pewnych mitów; (2) spróbuję się z tymi mitami racjonalnie rozprawić; (3) omówię przykład jednej z nauk społecznych (psychologii), przedstawię jej długą drogę do (niemal pełnego) umiędzynarodowienia i wskażę na psychologiczne przesłanki tego sukcesu. Na koniec  odniosę się do szans ale też do zagrożeń jakie stwarzają  dla polskiej nauki istniejące kryteria ewaluacji dorobku naukowego.

Spotkanie odbędzie się w godzinach 13:00-15:00 w sali seminaryjnej ISP PAN (ul. Polna 18/20, Warszawa). Wstęp wolny, pączki i kawa gratis. Serdecznie zapraszamy.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.