Czy można wziąć sprawy w swoje ręce i spróbować naprawić to, co politycy popsuli? O „kryzysach migracyjnych” na granicach UE w XXI wieku – referat Macieja Duszczyka

Podczas webinarium 25 listopada będziemy dyskutować na temat sytuacji na granicy polsko-białoruskiej. Referat pt. „Czy można wziąć sprawy w swoje ręce i spróbować naprawić to, co politycy popsuli? O „kryzysach migracyjnych” na granicach UE w XXI wieku” wygłosi Maciej Duszczyk (Uniwersytet Warszawski), czołowy w Polsce badacz polityki migracyjnej. Pierwszy głos w dyskusji zabierze Paweł Kubicki (Szkoła Główna Handlowa) badacz polityk publicznych i ich porażek.

Przed seminarium zachęcamy do zapoznania się z wywiadem Michała Sutowskiego z Maciejem Duszczykiem w Krytyce Politycznej pt. „Postulat numer jeden to „zero śmierci na granicach”. I za to odpowiada państwo” oraz artykułem „Kryzys migracyjny czy kryzys Unii Europejskiej?” opublikowanym w 2015 roku w Biuletynie Instytutu Zachodniego.

Spotkanie odbędzie się za pośrednictwem platformy ZOOM (meeting ID: 997 1719 3712), 25 listopada (czwartek). Zaczynamy tradycyjnie o godzinie 13:00. Osoby zainteresowane udziałem prosimy o kontakt na adres: is@spoleczenstwo.pl lub mikolajpawlak@uw.edu.pl w celu uzyskania hasła.

Abstrakt:

W wystąpieniu analizie na gorąco poddany jest obecnie odbywający się kryzys na granicy Polski z Białorusią. Łączy on w sobie trzy wymiary: humanitarny, migracyjny i polityczny. Państwo polskie próbuje nim zarządzać w oparciu o swoje zasoby: oparte głownie na potencjale sektorów siłowych: Straży Granicznej, Wojska, Policji oraz WOT. Ponadto zdecydowało się na ograniczenie praw obywatelskich oraz kontroli społecznej wprowadzając stan wyjątkowy. Stale odmawia skorzystania z potencjału UE w zakresie rozwiązywania tego typu kryzysów opartego m.in. na agencji Frontex. W ostatnich dniach podjęto próby zarządzania kryzysem przez inne państwa, w tym Niemcy i Francję, na co rząd Polski oraz Prezydent RP zareagowali bardzo negatywnie. Coraz częściej obecny kryzys porównany jest z innymi „kryzysami migracyjnymi” na granicach Unii Europejskiej w XXI wieku, zwłaszcza z tzw. „Kryzysem uchodźczym” z 2015 roku czy wydarzeniami z granicy grecko-tureckiej na przejściu granicznym w Kastanies w marcu 2020 roku.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.