Pojedynczy Głos Przechodni (STV) – referat Pawła Przewłockiego

Na najbliższym webinarium, 28 stycznia, powrócimy do podejmowanego już wcześniej tematu reguł wyborczych. Referat zatytułowany: „Pojedynczy Głos Przechodni (STV) – propozycja nowej ordynacji wyborczej dla Polski” wygłosi Paweł Przewłocki (Narodowe Centrum Badań Jądrowych), fizyk, socjolog, społecznik i jeden z głównych rzeczników wprowadzenia zasad STV (zob. http://stv.org.pl). Rolę koreferenta przyjmie – powracający wirtualnie na nasze seminarium – Jarosław Flis (UJ), znany ekspert w zakresie wyborów i prawa wyborczego, ale również autor (konkurencyjnej) koncepcji ordynacji zlokalizowanej.

Zachęcamy do zapoznania się z zamieszczonym niżej abstraktem wystąpienia, jak również z przygotowaną przez referenta ekspertyzą INSPRO: „Single Transferable Vote – preferencyjna ordynacja wyborcza”.

Spotkanie odbędzie się za pośrednictwem platformy ZOOM (meeting ID: 925 3993 1693), 28 stycznia (czwartek). Zaczynamy tradycyjnie o godzinie 13:00. Osoby zainteresowane udziałem prosimy o kontakt na adres: is@spoleczenstwo.pl lub mikolajpawlak@uw.edu.pl w celu uzyskania hasła.

Abstrakt:

W obecnym toksycznym klimacie panującym na polskiej scenie politycznej, którego istotnymi cechami są orientacja uczestników gry na konflikt i niechęć wyborców do partyjnych elit, poszukuje się czasami instytucjonalnych rozwiązań mogących pozwolić na uczynienie kultury politycznej bardziej funkcjonalną. Jedną z propozycji, która od lat pojawia się w dyskursie politycznym w Polsce, jest reforma ordynacji wyborczej. Najczęściej pojawiający się pomysł to wprowadzenie jednomandatowych okręgów wyborczych; autor tego referatu zamierza jednak zaproponować inne rozwiązanie – zastosowanie ordynacji używanej od przeszło stu lat m.in. w Irlandii, Australii i na Malcie. Chodzi o metodę Pojedynczego Głosu Przechodniego (Single Transferable Vote, STV), opartą na głosowaniu preferencyjnym. Unikalny element używanej w niej procedury przeliczania głosów – transfer ich nadwyżki do kandydatów dalszych preferencji – sprawia, że metoda ta łączy w sobie zalety ordynacji większościowych (głosowanie personalne) i ordynacji z listami partyjnymi (proporcjonalność wyników). Co więcej, jej zwolennicy twierdzą, iż jej adaptacja wzmacnia konsensualne aspekty kultury politycznej.

Podczas seminarium przedstawiony zostanie transferowy algorytm przeliczania głosów na mandaty, jego własności, zalety i wady. Następnie zaprezentowane zostanie kilka krótkich studiów przypadku krajów używających STV, ze szczególnym uwzględnieniem Irlandii. Zobaczymy techniczne aspekty przeliczania głosów, przebieg kampanii wyborczej, kształt sceny politycznej i strategie partyjne związane z tak nietypową ordynacją. Jako ilustracja udanej zmiany ordynacji na STV omówiony zostanie przykład wyborów lokalnych w Szkocji. Zakończymy próbą naszkicowania projektu wprowadzenia STV w Polsce – powiemy czy warto to zrobić, jak to zrobić w sensie prawnym i organizacyjnym i czy taka zmiana jest prawdopodobna.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.